41-808 Zabrze, ul. Budowlana 28
+48 780 117 470
info@clinicanna.pl

Zrozumieć wpływ konopi na organizm człowieka?

Śląskie Centrum Medycyny Konopnej

Zrozumieć wpływ konopi na organizm człowieka?


Żeby zrozumieć jak kannabinoiidy wpływają na organizm człowieka nie da się nie wspomnieć o układzie endokannabinoidowym, to klucz do rozwiązania zagadki.

Zatem czym jest układ endokannabinoidowy?

Najprościej mówiąc układ endokannabinoidowy to system składający się z receptorów CB1 i CB2 rozmieszczonych w całym organizmie. Układ ten bierze udział w wielu procesach życiowych człowieka, takich jak sen, apetyt odczucia bólowe oraz procesy poznawcze. Odkrycie go na początku lat 90-tych zrewolucjonizowało badania dotyczące konopi, stanowiło nie tylko ogromny przełom w badaniach ale również zmieniło postrzeganie kannabinoidów przez badaczy.

Jednym z niewielu miejsc w naszym organizmie gdzie próżno szukać receptorów kannabinoidowych jest pień mózgu odpowiadający za wegetatywny układ nerwowy i ważne funkcje życiowe takie jak oddychanie i układ krążenia. Z tego właśnie powodu w normalnych warunkach nadmierne spożycie konopi nie może prowadzić do śmierci człowieka, ponieważ ich przyjmowanie nie zakłóca tych procesów.

Należy jednak pamiętać, że badania nadal trwają i są w początkowych fazach, ponieważ układ endokannabinoidowy został odkryty dopiero w latach 90-tych.
Wyniki które uzyskano do tej pory są wręcz zadziwiające i wskazują nie tylko że leczenie konopiami to słuszny kierunek, ale również że spektrum działania konopi jest ogromne.


6 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.